Regulamin organizowania i prowadzenia zbiórek publicznych Fundacja Doliczony Czas
§ 1
- Fundacja Doliczony Czas, zwana dalej „Fundacją", działa na podstawie ustawy z dnia 6 kwietnia 1984 roku o fundacjach (Dz. U. z 1991 r. Nr 46, poz. 203 z późn. zm.) oraz przyjętego statutu.
- Fundacja została ustanowiona przez Rafała Kośca, aktem notarialnym sporządzonym przez notariusza – Joannę Nowakowską-Drapała, w kancelarii notarialnej w Warszawie, ul. Koszykowa 59 lok. 4, za numerem Repertorium A nr 10910/2018 w dniu 30 listopada 2018 roku.
§ 2
Regulamin ten ma na celu unormowanie organizacji i prowadzenia zbiórek publicznych przez Fundację. Wszystkie tego typu zbiórki muszą być zgodne z ustawą z dnia Ustawa z dnia 14 marca 2014 r. o zasadach prowadzenia zbiórek publicznych (Dz.U. z 2014 r. poz. 498. z późn. zm.).
§ 3
Interpretując postanowienia Regulaminu, przez następujące pojęcia należy rozumieć:
- Regulamin – niniejszy regulamin Fundacji Doliczony Czas;
- Fundacja – Fundacja Doliczony Czas z siedzibą w Warszawie przy ul. Dragonów 6/47, 00-467 Warszawa, wpisana do rejestru sadowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS 0000764280, legitymująca się numerem identyfikacji podatkowej (NIP): 7010900482 oraz numerem statystycznym REGON: 382244186;
- Statut Fundacji – akt ustrojowy Fundacji, regulujący jej organizację i sposób działania;
- Zarząd Fundacji – Zarząd Fundacji Doliczony Czas;
- Zasady prowadzenia zbiórek publicznych – ustawa z dnia 14 marca 2014 roku o zasadach prowadzenia zbiórek publicznych (Dz.U. z 2014 r. poz. 498 z późn. zm.);
- Zbiórka publiczna – zbieranie ofiar w gotówce lub w naturze w miejscu publicznym na określony, zgodny z prawem cel pozostający w sferze zadań publicznych, o których mowa w art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz.U. z 2018 r. poz. 450, 650, 723 i 1365 oraz z 2019 r. poz. 37), oraz na cele religijne;
- Portal zbiórek publicznych – ogólnopolski elektroniczny portal zbiórek publicznych administrowany przez ministra właściwego do spraw administracji publicznej.
§ 4
- Fundacja jest organizatorem zbiórek publicznych.
- Fundacja przeprowadza zbiórki po zgłoszeniu na Portalu zbiórek publicznych.
- Każda zbiórka publiczna organizowana przez Fundację, trwa w wyznaczonym przez Zarząd Fundacji terminie.
- W tym samym czasie Fundacja może prowadzić więcej niż jedną zbiórkę publiczną.
- Każda zbiórka publiczna przeprowadzana jest zgodnie z zasadami prowadzenia zbiórek publicznych.
- Za zgłoszenie, realizację oraz rozliczenie zbiórek, odpowiedzialny jest Zarząd Fundacji.
- Zbiórka publiczna może być prowadzona przy pomocy elektronicznych środków przekazu.
§ 5
- Zbiórka publiczna może zostać przeprowadzona, jeżeli jej cel pozostaje zgodny z celami statutowymi Fundacji.
-
Celem działania Fundacji zgodnie z jej Statutem jest:
- Prowadzenia wszelkiej działalności w zakresie ochrony zdrowia, ratowania życia, wspierania i prowadzenia inicjatyw o charakterze zdrowotnym, edukacyjnym oraz charytatywnym;
- udzielanie wszelkiej pomocy osobom znajdującym się w trudnej sytuacji zdrowotnej, życiowej i materialnej, w tym udzielania pomocy społecznej;
- propagowanie wiedzy o regulacjach prawnych w zakresie prawa ochrony zdrowia;
- działalność na rzecz praw pacjentów;
- działalność na rzecz edukacji lekarzy i innego personelu medycznego w zakresie praw pacjentów;
- umożliwienie personelowi medycznemu zgłaszania działań niepożądanych, błędów medycznych, także anonimowo w celu przeciwdziałania ich powstawaniu;
- umożliwienia pacjentom i personelowi medycznemu zgłaszania nieprawidłowości w systemie ochrony zdrowia;
- udzielanie pomocy ofiarom błędów medycznych;
- pomaganie ofiarom błędów medycznych w zgromadzeniu środków na postępowanie sądowe;
- nagłaśnianie przyczyn powstawania błędów medycznych i działanie na rzecz opracowania regulacji prawnych koniecznych dla zwiększenia bezpieczeństwa pacjentów;
- tworzenie rankingów podmiotów medycznych i lekarzy przyjaznych pacjentom;
- przyznawanie wyróżnień dla lekarzy i podmiotów medycznych przyjaznych pacjentom;
- wsparcie materialne ofiar błędów medycznych;
- promowanie powszechnej znajomości prawa wśród pacjentów i uprawnień z niego wynikających;
- podejmowanie inicjatyw na rzecz promocji wysokich standardów opieki medycznej oraz na rzecz zmiany prawa w zakresie ochrony zdrowia;
- rejestrowanie i analiza incydentów medycznych pod kątem mechanizmów powstawania oraz opracowywanie zaleceń mających na celu ich uniknięcie w przyszłości;
- działalność na rzecz ochrony osób pokrzywdzonych przez aparat państwowy oraz organy i instytucje publiczne;
- działalność na rzecz osób niepełnosprawnych;
- działalność na rzecz ochrony praw osób pokrzywdzonych przez publiczny system zdrowia;
- działalność na rzecz ochrony praw osób fizycznych i innych podmiotów pokrzywdzonych przez zakłady ubezpieczeń, firmy ubezpieczeniowe oraz agentów i pośredników ubezpieczeniowych.
§ 6
-
Zarząd Fundacji wypełnia zgłoszenie zbiórki publicznej na Portalu
zbiórek publicznych – http://zbiorki.gov.pl, wskazując w
szczególności:
- nazwę Fundacji, oznaczenie siedziby oraz numer wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego, numer identyfikacji podatkowej (NIP) lub numer identyfikacyjny REGON;
- cel na który zostaną przeznaczone zebrane ofiary pochodzące ze zbiórki publicznej;
- sposób przeprowadzenia zbiórki publicznej;
- miejsce prowadzenia zbiórki publicznej;
- termin rozpoczęcia i zakończenia zbiórki publicznej;
- przewidywane koszty niezbędne do zorganizowania i przeprowadzenia zbiórki publicznej, które zostaną pokryte z zebranych ofiar.
- Fundacja dopuszcza możliwość zgłoszenia zbiórki publicznej w postaci papierowej.
- Zbiórki publiczne przeprowadzane będą na terenie całego kraju, zważywszy, że terenem działania Fundacji jest obszar Rzeczpospolitej Polskiej.
- Zbiórka publiczna odbywa się do specjalnych, zaplombowanych puszek oznaczonych numerem zbiórki i/lub skarbon przygotowanych przez Fundację.
- Zbiórki publiczne mogą być prowadzone na wolnym powietrzu lub wewnątrz pomieszczeń, w obiektach publicznych lub prywatnych, za zgodą właścicieli tych obiektów. Mogą być przeprowadzane w trakcie różnych koncertów, imprez, artystyczno-rozrywkowych albo sportowych itp., za zgodą organizatorów tych imprez.
- Zbiórki publiczne mogą również polegać na organizowaniu koncertów, imprez artystyczno-rozrywkowych albo sportowych itp., podczas których, prowadzone będą zbiórki.
- Informacja o zgłoszeniu zbiórki publicznej wraz ze sprawozdaniami, o których mowa w §8 pkt f) niniejszego regulaminu, jest dostępna na portalu zbiórek publicznych przez okres 10 lat, licząc od dnia upływu terminu przesłania ostatniego sprawozdania.
- Dopuszcza się możliwość zmiany celu zbiórki w trakcie jest trwania, z tym jednak zastrzeżeniem, że w takim przypadku Fundacja musi powtórnie zgłosić zbiórkę publiczną.
- Dopuszcza się spożytkowanie zebranych środków finansowych na cel inny niż podany w zgłoszeniu, jeżeli cel podany w zgłoszeniu został osiągnięty lub nie może być kontynuowany.
§ 7
- Zbiórki publiczne są przeprowadzane przez wolontariuszy.
- W przeprowadzeniu zbiórki mogą uczestniczyć osoby pełnoletnie oraz niepełnoletnie.
- Osoby niepełnoletnie muszą posiadać pisemną zgodę opiekuna prawnego.
- Każdy wolontariusz musi być zaopatrzony w materiały identyfikujące określone przez Fundację.
- Otwarcie puszki po zakończeniu kwesty i przeliczenie zebranej kwoty musi odbywać się w obecności osoby kwestującej i co najmniej dwóch upoważnionych osób, których podpisy powinny figurować na protokole.
- Wolontariusze nie mają prawa przyjmować w imieniu Fundacji żadnych ofiar rzeczowych. W przypadkach wyjątkowych, mających charakter szczególny na przyjęcie ofiary rzeczowej wymagana jest zgoda Fundacji wraz z ustanowieniem na piśmie pełnomocnictwa przyjęcia ofiary rzeczowej.
- Wolontariusze świadczą swoją pomoc dobrowolnie i nieodpłatnie oraz nie mogą czerpać żadnych korzyści majątkowych z tytułu uczestnictwa w zbiórce publicznej.
- Fundacja nie pokrywa żadnych kosztów poniesionych przez wolontariuszy. Fundacja nie przyjmuje faktur wystawianych za pomoc wykonaną na zlecenie Fundacji.
§ 8
-
Do zadań Fundacji należy:
- powołanie komisji zbiórki publicznej na dany rok kalendarzowy;
- pozyskiwanie wolontariuszy;
- w przypadkach i na warunkach przewidzianych prawem – ubezpieczenie wolontariuszy kwestujących w trakcie zbiórki od następstw nieszczęśliwych wypadków;
- przygotowanie i wydawanie materiałów promocyjnych, druków identyfikatorów i puszek oznaczonych numerem zbiórki i/lub skarbon;
- informowanie o zbiórce publicznej;
- dokonanie podsumowania zbiórki i niezwłoczne przekazanie środków pieniężnych do Fundacji;
- sporządzenie i doręczenie wymaganego przepisami prawa sprawozdania z przeprowadzonej zbiórki oraz sprawozdania z rozdysponowania środków ze zbiórki publicznej ministrowi właściwemu do spraw administracji publicznej w celu zamieszczenia na Portalu zbiórek publicznych.
- Sprawozdania, o których mowa w pkt f), są zamieszczane na Portalu zbiórek publicznych w postaci dokumentu elektronicznego, z wykorzystaniem formularza elektronicznego udostępnionego nieodpłatnie przez ministra właściwego do spraw administracji publicznej.
- Fundacja dopuszcza możliwość przesłania sprawozdań w postaci papierowej.
- sprawozdania sporządzone w postaci elektronicznej osoba uprawniona do reprezentowania organizatora zbiórki opatruje kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym.
- sprawozdania sporządzone w postaci papierowej opatruje własnoręcznym podpisem osoba uprawniona do reprezentowania organizatora zbiórki.
§ 9
Fundacja przestrzega zasad organizowania zbiórek publicznych zgodnie z Rozporządzeniem (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) (dalej: RODO).
§ 10
Regulamin wchodzi w życie z dniem 30.07.2020